Šalvěj vám pomůže od bolesti zubů i při trávicích obtížích

Šalvěj na první pohled zaujme svými fialovými květy a specifickou, intenzivní http://www.ftn.cz/intenzivni-pece-786/ vůní. Hodně lidí ji pěstuje na zahrádkách. Ale zdaleka by vám neměla sloužit pouze na okrasu. Její léčebné účinky vás možná překvapí. Existuje spoustu druhů šalvějí a každá z nich má své specifické účinky. Pozor, šalvěj však není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pozření šalvěje vám může zastavit tvorbu mateřského mléka, proto je vysoce nevhodná.

šalvěj

Ale má i spoustu pozitivních účinků a na ty se teď podíváme. Šalvěj je známá především tím, že má pozitivní účinky pro naši dutinu ústní. Pokud trpíte na záněty dásní nebo zubů, krvácí vám dásně nebo trpíte paradontózou, bude pro vás šalvěj ideální. Odvarem ze šalvěje si ústa pravidelně vyplachujte, nebo popíjejte šalvějový čaj. Ideální pro vás také je, pokud máte trávicí obtíže. Šalvěj pomáhá při křečích v žaludku, nadýmání, průjmovým onemocněním nebo nadměrné plynatosti. Dobrá je i pokud trpíte nechutenstvím nebo poruchou příjmu potravy v podobě anorexie, jelikož u vás dokáže zvýšit chuť k jídlu.

Výluh z šalvěje přikládejte na postižené místo kůže, kde vás bodl hmyz. Urychlíte tím hojení a zbavíte se nepříjemné bolesti nebo svědění. Nepomáhá pouze proti zánětům v dutině ústní, ale také při zánětech krku, konkrétně záněty mandlí nebo hrtanu. Uvolňuje také zahlenění. A v jakých formách můžeme šalvěj podávat?

šalvěj

Nejčastěji se podává ve formě čaje, kdy se sušené bylinky zalejí vroucí vodou a nechají se krátce vyluhovat. Čaj ze šalvěje má velmi specifickou chuť ale také velmi příjemnou. Připravit si můžete i koupel ze šalvěje. Nechte přes noc přiměřené množství listů ve vodě a druhý den ji uvařte. To potom přilejte do vany. Taková koupel bude mít velmi pozitivní účinky na vaši kůži. Věci ze šalvěje si nemusíte vyrábět sami, pokud k tomu nemáte prostor, jdou poměrně snadno koupit.