Halogenové reflektory se začaly v hojném počtu prodávat již krátce po sametové revoluci a byly instalovány v každém druhém rodinném domě. Po ukončení prodeje halogenových žárovek se však lidé museli přeorientovat na změnu v podobě technologie LED, která sice přináší mnohé výhody, ale bylo nutné sáhnout po správném typu svítidla.
A tehdy vyvstává onen známý problém, kdy se řada zákazníků obrací směrem k příkonu halogenové žárovky. LED diody však potřebují pro svou práci zhruba desetkrát méně energie. Jak se tedy orientovat při výměně svítidla?
125 W – nejčastější typy halogenových reflektorů, které se instalovaly před čtvrt stoletím před vchodovými dveřmi, před garáží, na terasách, v zahradách, a u pergol. Dnes je stačí nahradit LED reflektorem lightpark.cz o příkonu 20 W.
70 W – tento typ je vhodný pro osvětlování menších ploch, slouží spíše jako orientační svítidlo, kde postačí světelný tok do 850 lumen. Nahradíte jej polovodičovým svítidlem o příkonu 10 – 15 W.
300 W – pro pracovní účely na stavbách, v autoprovozech a v dalších manuálních pracovištích je nutností dostatek světla o intenzitě nad 4000 lumen. Takové zdroje dnes zastoupí diody o příkonu 50 W.
Volba vhodné barvy světla
2700 – 3500 K jsou teplé barevné odstíny, které připomínají svit klasických vláknových žárovek nebo starých halogenových lamp. Nejvíce se uplatní při osvětlování venkovních objektů jako dekorativní svítidla. Nejsou příliš vhodná pro práci, neboť po delší době navozují pocit únavy.
3500 – 5000 K se uvádí jako neutrální denní bílé světlo, srovnatelné se slunečním zářením při jasné obloze. Tyto zdroje jsou ideální pro venkovní prostory před domem nebo před garáží k zajištění bezpečného pohybu osob a vozidel při parkování.
5000 – 6700 K chladná bílá barva s modravým nádechem by měla být instalována v pracovních svítidlech typu přenosných lamp, anebo napevno umístěných světel ve výrobních halách, montážních linkách, servisních střediscích a všech dalších pracovištích, kde je nutné udržet zvýšenou pozornost v průběhu pracovní činnosti.