Tradiční čínské umění Feng Shui nás učí poznávat energie prostoru a uspořádat si svůj domov tak, abychom se v něm cítili co nejlépe. Neviditelná energie, která proudí všude kolem nás se nazývá čchi a pro byt znamená totéž, co pro lidi vzduch k dýchání. A protože potřebuje proudit klidně a rovnoměrně, musíme jí z cesty odstranit různé překážky, tedy dodržovat v uspořádání domova určitá pravidla.
PRYČ S PŘEBYTEČNÝMI VĚCMI!
Tohle je zásada číslo jedna, chceme-li se cítit šťastně a spokojeně. Když se zbavíme přebytečných věcí a všeho, co už nepotřebujeme, můžeme se zbavit starých a špatných vzpomínek, posunout se dál a přivítat nové možnosti a příležitosti. V bytě zaneřáděném starým harampádím se jen těžko budeme cítit volně a svobodně a dobrá nálada se nám bude také vyhýbat. Energie zde nemůže volně plynout.
NEJZNÁMĚJŠÍ ZÁSADY
Odstranění zbytečných věcí platí pro celý náš domov. Co se týče jednotlivých místností v bytě, je tu pár nejdůležitějších a nejzajímavějších zásad pro zdravý prostor:
· nezavěšujte zrcadla naproti vchodu (odráží energii ven z bytu) a pro dobrý spánek jej nemějte nastavená ani přímo na postel
· sedací soupravu a postel mějte pro pocit bezpečí vždy s oporou (zdí) za zády
· postelneumisťujte hned u okna nebo pod ním (v podkroví), ale ani přímo naproti dveřím
· vchodové dveřenesmí drhnout ani skřípat (vchod do domova je vchodem i do našeho života)
· sporákumístěte co nejdále od dřezu na mytí nádobí, od myčky a lednice s mrazákem (rozpor dvou prvků – ohně a vody)
· pracovní stůlmějte vždy směrem ke dveřím (jen tak se opravdu můžete soustředit na práci)
· z ložniceodstraňte veškerou elektroniku a také květiny (berou kyslík)
Samozřejmě mnoho z nás má malé místnosti a je těžké některá uspořádání dodržet. Ale je dobré se o to alespoň u některých z nich pokusit. Sami poznáme, že se potom skutečně lépe cítíme i se nám lépe žije.
Nezařazené